• Materiały edukacyjne
  • Sepsa

COVID-19 aktualności

W tym artykule dostępne będą najnowsze informacje i wytyczne dotyczące koronawirusa SARS-COV-2 i COVID-19.

Czytaj więcej

Konsultant AiIT o COVID-19

Zapraszamy na nową stronę Konsultanta AiIT z najnowszymi informacjami o COVID-19.

Czytaj więcej

Ocena i leczenie delirium w OIT (ICU-delirium)

Zespół lekarzy zaangażowanych w leczenie majaczenia w oddziale intensywnej terapii przygotował dla Państwa polską wersję językową skali CAM-ICU.

Czytaj więcej

European Antibiotic Awareness Day

European Antibiotic Awareness Day: Promote appropriate antibiotic use in European intensive care units - November 18th 2016 European Antibiotic Awareness Day  

Czytaj więcej

II Zachodniopomorskie Sympozjum AiIT

Zapraszamy na II Zachodniopomorskie Sympozjum Anestezjologii i Intensywnej Terapii, które odbędzie się w dniach 3-5 czerwca 2016r.

Czytaj więcej

Szczecińskie Spotkania Anestezjologiczne

Zapraszamy na kolejną edycję podyplomowych szkoleń w zakresie AiIT, która odbędzie się  w Szczecinie dnia 19 marca 2016r.

Czytaj więcej

I ZSAiIT - podziękowania

Dziękujemy bardzo za udział w I ZSAiIT, które odbyło się w dniach 9-11.10.2015 roku. Dzięki Państwa zainteresowaniu i licznej frekwencji nasze spotkanie można określić jako sukces organizacyjny.

Czytaj więcej

Narodowy Program Ochrony Antybiotyków

Warsztaty dla lekarzy oddziałów AiIT w zakresie zapobiegania lekooporności w OIT oraz profilaktyki, diagnostyki i terapii zakażeń w OIT.

Czytaj więcej

I Zachodniopomorskie Sympozjum AiIT

Zapraszamy na I Zachodniopomorskie Sympozjum Anestezjologii i Intensywnej Terapii, które odbędzie się w dniach 10-11 października 2015r.

Czytaj więcej

Autor: Dr n. med. Łukasz Szydłowski

Odwiedzając bliskich leczonych na Oddziale Intensywnej Terapii często będziecie mieli Państwo wrażenie, że nie możecie się z nimi porozumieć. Nie ma reakcji na słowa, czy dotyk lub też nie ma ona nic wspólnego z normalnym zachowaniem sprzed pobytem w szpitalu. Dlaczego tak się dzieje?

Są ku temu trzy główne grupy przyczyn:

  • Po pierwsze pacjenci trafiający na Oddział Intensywnej Terapii stracili, z różnych powodów, zdolność do życia bez wsparcia ze strony specjalistycznego sprzętu – intensywnej terapii. Niezależnie od tego, czy te poważne zaburzenia dotyczą pacy układu oddechowego, układu krążenia, wątroby, czy też nerek mogą się one stać przyczyną zmian w zachowaniu.
    Niedotlenienie lub gromadzenie się substancji toksycznych zaburzają pracę mózgu, aż po utratę świadomości, a nawet śmierć. Oczywiście uszkodzenie samego mózgu, np. w wyniku wylewu lub udaru niedokrwiennego też będzie przejawiać się w zachowaniu chorego.
    Narastające zaburzenia zachowania związane z pogarszającym się stanem zdrowia pacjenta można często zaobserwować jeszcze w domu lub na innych oddziałach szpitalnych.
  • Po drugie wspomniane już wsparcie ze strony specjalistycznego sprzętu jest często uciążliwe dla pacjenta. Czasem wymaga nawet stłumienia naturalnych odruchów jego organizmu. W zależności od potrzeb niezbędne jest zatem podanie leków, które umożliwią prowadzenie intensywnej terapii – wprowadzenie chorego w stan sedacji (uspokojenia). Jej głębokość zależeć będzie od potrzeb terapii oraz indywidualnej reakcji pacjenta. W skrajnych przypadkach potrzebne jest uzyskanie stanu całkowitego zniesienia reakcji organizmu na bodźce zewnętrzne, nawet na silny ból.
  • Po trzecie sam pobyt w środowisku szpitalnym może wywołać zaburzenia świadomości, które określane są mianem delirium. Ryzyko jego wystąpienia rośnie u pacjentów operowanych, cierpiących z powodu bólu, czy też mających wcześniej problemy z funkcjonowaniem mózgu, wzroku lub słuchu – typowe dla osób starszych.
    Pobyt na Oddziale Intensywnej Terapii oraz większość leków sedujących stanowią o dalszym wzroście tego ryzyka. Oczywiście stan taki można zdiagnozować wraz z odzyskiwaniem przez pacjentów świadomości. Wtedy też można dopiero rozpocząć leczenie. Nie można stosować go „na zapas”, gdyż nie jest ono pozbawione potencjalnych efektów ubocznych.

Dla profesjonalistów służby zdrowia

promo 01

Materiały edukacyjne

promo 01

Forum profesjonalistów

promo 01

Nasz zespół

Uzyskaj dostęp do materiałów dla profesjonalistów:

zarejestruj

Scroll